22/02/18 ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ 3-0
08/03/18 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ 3-0
22/03/18 ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ 3-0
29/03/18 ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ – ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ 0-3
19/04/18 ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ 1-3
(13-25), (25-22), (18-25),(23-25)
.................................................................................................................

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ 3-0

Μεγάλο παιγνίδι έγινε ανάμεσα στα δύο Πανεπιστήμια με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας να κερδίζει τελικά το στοίχημα που δεν ήταν άλλο από του να «πληρώσει» τον αντίπαλο με το ίδιο νόμισμα κερδίζοντας με 3-0 σετ.
Το παιγνίδι είχε όλα τα στοιχεία ενός μεγάλου ντέρμπι και οι πετοσφαιρίστριες των δύο ομάδων φρόντισαν να μας δικαιώσουν πλήρως προσφέροντας μας θέαμα υψηλών προδιαγραφών.
Η μάχη δόθηκε από τον πρώτο πόντο μέχρι και τον τελευταίο του τρίτου σετ με τις δύο ομάδες να διεκδικούν την νίκη με πάθος. Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας καλύτερο όμως στα τελευταία στάδια του κάθε σετ και με εξαιρετικές άμυνες τόσο μακριά όσο και κοντά στο φιλέ κατάφερε να πετύχει μία σπουδαία νίκη με 3-0 σετ 25-19 25-18 25-17 και να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες του για τον τίτλο, αφού τα δύο παιγνίδια απέναντι στο Ευρωπαϊκό αναμένονται με μεγάλο ενδιαφέρον και κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει όλα τα ενδεχόμενα αφού στην γυναικεία πετόσφαιρα και κυρίως στο πανεπιστημιακά πρωταθλήματα οι εκπλήξεις καραδοκούν σε κάθε παιγνίδι..
Από την άλλη το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο διαθέτει και αυτό σπουδαία ομάδα και τα δύο παιγνίδια αναμένονται με δεύτερο ενδιαφέρον αφού η έκβαση τους … οδηγεί στην κατάκτηση του φετινού τίτλου.

-------------------------------------------------------------------------------------
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ. ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ 3-0

Εξαιρετικά δυνατά μπήκε στον αγώνα το Πανεπιστήμιο Κύπρου και έχοντας μεγάλη αποτελεσματικότητα στο σέρβις αλλά και με εξαιρετικές τοποθετήσεις στην άμυνα «έπιασε» στον ύπνο τα κορίτσια του Πανεπιστημίου Λευκωσίας κερδίζοντας το πρώτο σετ με 25-8.
Μετά το άσχημο ξεκίνημα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας το δεύτερο σετ ήταν περισσότερο ισοζυγισμένο αλλά τα κορίτσια του Πανεπιστημίου Κύπρου δεν ήταν διατεθειμένες να χαλάσουν τις καλές εντυπώσεις και πιο ψύχραιμες στις λεπτομέρειες πήραν και το δεύτερο σετ με 25-20.
Τα τρίτο σετ ήταν ακόμα πιο συναρπαστικό αφού οι αθλήτριες του Πανεπιστημίου Λευκωσίας αντιστάθηκαν σθεναρά για να πάρουν το σετ αλλά από την άλλη οι παίκτριες του Πανεπιστημίου Κύπρου δεν ήθελαν να μπουν σε .. περιπέτειες χάνοντας σετ και έτσι με πολλή προσοχή, πάθος και συγκέντρωση κατάφεραν με εκπληκτικές άμυνες να πάρουν και το τρίτο σετ με 25-23 και τον αγώνα με 3-0 σετ.