18/03/2022 - ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑ ΑΝΔΡΩΝ 2021-2022

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΔΥΟ ΣΤΑ ΔΥΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑ ΝΙΚΗ ΜΕ ΦΙΝΑΛΕ ΘΡΙΛΕΡ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ.

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ –
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ 44-70

Για ένα ημίχρονο ήταν ανταγωνιστικό το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο απέναντι στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας αφού κατάφερε να κρατήσει τους αντιπάλους του σε χαμηλές πτήσεις κλείνοντας το ημίχρονο χάνοντας μόνο με ένα πόντο και το σκορ να κλείνει στο 14-15.
Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη αφού οι παίκτες του Πανεπιστημίου Λευκωσίας πίεσαν ασφυκτικά στην άμυνα και έβγαζαν για ακόμη ένα παιγνίδι φωτιά στην επίθεση κλείνοντας το πρώτο μέρος με 18-34 και με επιμέρους σκορ 4-19.
Η συνέχεια ήτα ανάλογη αφού οι παίκτες του Τεχνολογικού δεν κατάφεραν να βρουν τα πατήματα τους μπροστά σε ένα ανώτερο αντίπαλο και έτσι το παιγνίδι ακολούθησε το δρόμο του.
Με το σκορ στο 30-53 – σκορ της τρίτης περιόδου - η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το τελικό 44-70 αντικατοπτρίζει και την εικόνα του παιγνιδιού.
Η διακύμανση του σκορ όπως εξελίχτηκε 14-15 18-34 30-53 44-70

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ –
ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ 58-57

Μεγάλο παιγνίδι έγινε ανάμεσα στα δύο πανεπιστήμια τα οποία διαφήμισαν με τον καλύτερο τρόπο το Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα Καλαθόσφαιρας αφού το παιγνίδι ανάμεσα τους είχε τα πάντα αλλά κυρίως ανατροπές οι οποίες κράτησαν τον κόσμο σε εγρήγορση μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα.
Στην πρώτη περίοδο το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο πιο εύστοχο κατάφερε και πήρε προβάδισμα με 15-22 προηγούμενο με 7 πόντους .
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πανεπιστήμιου Κύπρου αντέδρασαν και μάζεψαν την διαφορά αφού κατάφεραν να προηγηθούν με επιμέρους σκορ 15-10 μειώνοντας την διαφορά στο καλάθι 30-32.
Η συνέχεια ήταν συναρπαστική αφού το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο κατάφερε όχι μόνο να διατηρήσει την διάφορά του ενός καλαθιού αλλά και να την αυξήσει σε δυο καλάθια με το σκορ να κλείνει στο 46-50.
Η τελευταία περίοδος έσπαγε κυριολεκτικά κόκκαλα αφού το άγχος και η αγωνία κτυπούσαν κόκκινο. Το Πανεπιστήμιο Κύπρου και οι παίκτες του μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι για την ανατροπή και παίζοντας ασφυκτική άμυνα κατάφεραν τελικά κόντρα σε όλα τα προγνωστικά να φύγουν με το ροζ φύλλο κερδίζοντας με 58-57 γεγονός που οδήγησε τους παίκτες του σε έξαλλους πανηγυρισμούς ,κυρίως για το τρόπο που ήρθε αυτή η νίκη .
Η εξέλιξη του σκορ 15-22 30-32 46-50 58-57